Ebeveynlere Öneriler

Merhaba Sevgili Ebeveyn,

Çocuklar hayatı keşfetmeye oyunla başlar! Kendilerini, çevrelerini, renkleri, sesleri hatta sizi bile oyunlarında taklit ederek anlar, algılar… Çocukların hayatın provasını yaptıkları bu oyunlarda en yakın arkadaşları oyuncaklarıdır. Hayal dünyalarında çıktıkları bütün yolculuklar, yedikleri bütün yemekler, kurdukları bütün ailelerde yanlarında hep oyuncakları vardır. Oyuncaklar sadece eğlence araçları değil aynı zamanda yetenek ve becerilerini hem keşfetmelerine hem de geliştirmelerine olanak tanıyan yegane araçtır. Siz bilinçli anne babaların çocuğunuz için yapacağınız oyuncak tercihlerinde sadece eğlenerek iyi vakit geçirmesini değil aynı zamanda fiziksel ve duygusal gelişimini de olumlu yönde etkileyecek tercihler yapmanız gerekmektedir. Ayrıca çocuğunuz için tercih edeceğiniz oyuncağın tamamen sağlıklı, güvenilir olması ve tehlikeli materyaller içermemesine de dikkat etmelisiniz. Bu bölümümüzde bu konuda size yardımcı olabilecek çeşitli bilgileri sizlerle paylaşacağız.

GÜVENİLİR MARKALARDAN, DOĞRU OYUNCAKLAR

Çocuklarınız için oyuncak seçerken öncelikli tercihiniz güvenilir markaların güvenilir oyuncakları olmalıdır. Çocuğunuzun sadece beraber oynadığı değil; birlikte uyuduğu, birlikte banyo yaptığı, birlikte yemek yediği, hatta kimi zaman ağzına götürdüğü; hayal dünyasında yaşadığı her anı paylaştığı oyun arkadaşlarının ona zararlı olabilecek bir madde içermediğinden emin olmalısınız. Bu konuda aklınızda soru işareti bırakmayacak tek yöntem güvenilir markaları tercih etmektir. Bilinirliği yüksek markalar, ürünlerini üretirken çocukların sağlığını ön planda tutarlar. Bilinçli bir tercih için siz anne babalar, oyuncak seçiminde ürünün Avrupa standartlarına uygunluğundan, yetkili bakanlıkça verilen onay ve kalite belgelerine kadar her standardı göz önünde bulundurmalısınız.

EĞLENCELİ GELİŞİM

Çocuklarınızın hayata en iyi şekilde başlayabilmeleri ve hayata başladıkları andan itibaren sağlıklı bir gelişim gösterebilmeleri için kaliteli, güvenli ve yenilikçi ürünler tercih edilmelidir.

Gelişen teknoloji ile oyuncak seçenekleri de çoğaldı... Konuşan, şarkı söyleyen, hareketli, ışıklı hatta eğiten ve öğreten… Seçtiğiniz oyuncağın çocuğunuzu eğlendirmenin yanı sıra gelişimine de katkıda bulunması gerekir. Bu konulara dikkat ederek yapacağınız oyuncak seçimi, miniğinizin kendisine ve çevresine dair keşif sürecini daha eğlenceli kılacağı gibi, gelişiminin sağlıklı olmasına da önemli bir katkı sağlayacaktır.

YAŞA GÖRE OYUNCAK SEÇİMİ

Çocuğunuz çevresiyle etkileşiminde hangi nesnelere ilgi duyuyor?
Çocuğunuz için almayı planladığınız oyuncak onun için uygun mu ?

Aynı yaş aralığındaki çocukların birbirlerinden farklı ilgi alanları olabilir. Siz anne babalar, çocuğunuzu iyi tanımalı ve ilgi alanlarını iyi analiz etmelisiniz.
Bu bilgiler ışığında oyuncak alırken ambalaj üzerinde belirtilen özelliklere ve yaş aralığına dikkat etmelisiniz.
Anne-Bebek Ürünleri; bebeğinizi sakinleştiren ve duyularını geliştiren ürünler!
Yeni Doğan Oyuncakları; Bebeğinizin fiziksel ve duyusal gelişimini destekleyen ilk oyuncaklar!
Bebek Oyuncakları; Bebeğinizin düşünce ve denge-koordinasyon becerilerini geliştiren oyuncaklar!
Eğlen ve Öğren; Bebeğinizin iletişim ve konuşma becerilerini geliştiren oyuncaklar!
Okul Öncesi Oyuncaklar; Çocuğunuzun yaratıcılığını, kendini ifade etmesini ve sosyal becerilerini destekleyen oyuncaklar!

OYUNCAKLA OYNARKEN

Çocuğunuz oyuncağıyla oynarken;
- Ona bir arkadaş gibi eşlik etmeli,
- Çocuğunuzun ilgi alanları, yetenekleri ve gelişim sürecine dair verdiği ipuçlarına duyarlı olmalı,
- Onun oyun hızına ve kurgusuna ayak uydurmalı,
- Fikirlerini ve yaratıcılığını överek onu cesaretlendirirken hayal gücünün sınırlarını genişletmesini desteklemeli,
- Küçük ve sıkıcı olmayan ipuçlarıyla oyunlara öğreticilik katmalısınız.
Son olarak, markası ve özellikleri ne olursa olsun bütün oyuncaklar zamana ve kullanıma bağlı olarak yıpranır. Bu durum çocuğunuzun sağlığı bakımından tehlike arz edeceği için hasarlı, yıpranmış veya bozuk oyuncakları kullanımdan kaldırmalı, yerine yenilerini almalısınız.

Çocuğunuz hayatı öğrenirken siz de ebeveyn olarak onun bu serüveniyle yepyeni bir keşfe başladınız. Onun gözleriyle görüp onun gibi duymayı, onun gibi düşünüp onun gibi merak etmeyi gerektiren bu zorlu keşif sürecinde, miniğiniz için en doğru ve güvenilir oyuncakları tercih etmek istediğinizin bilinciyle, her daim yanınızdayız.
Yukarı ↑